Harry and Hermione

Temat: Automatyka domowa ("inteligenty dom"), PLC
Witam serdecznie pomysl jak dla mnie oszalamiajacy z racji tego ze - nauczylem sie iz nie wolno nigdy sprowadzac wszystkiego do pojedynczego modolu sterowniczego - ja posiadam rozwiazanie oparte na tym co juz istnieje - tj kazdy z elementow ktorymi steruje komputer w domu (swiatla np) mozna wlaczyc za pomoca manualnego wlacznika. Poporstu kazde uzadzenie jest podlaczone tak jak oswietlenie schodowe - w razie awarii komputera (bo u mnie to wlasnie stanowi centrum sterowania) jedyne co zlego moze sie stac to zamiana pozycji wlacznika na odwrotna ...
Źródło: elektroda.pl/rtvforum/topic1420938.htmlTemat: Przewód ochronny a wyłącznik schodowy
Mam pytanie odnośnie połączenia dwóch wyłączników schodowych. Połączyłem je przewodem 3x1.5 i wszystko działa poprawnie. Zastanawiam się tylko czy nie trzeba zastosować innego przewodu ponieważ ten którego użyłem ma 3 kolory (niebieski, brązowy i żółto-zielony). I teraz moje pytanie-żeby nie puszczać drugiego przewodu obok, użyłem kabla żółto-zielonego do puszczenia fazy-wiem że tak nie powinno się robić bo jest to przewód ochronny-stąd moje pytanie do fachowców którzy na codzień robią takie połączenia-jakim przewodem łączycie wyłączniki schodowe? W zasadzie w wyłączniku nie ma miejsca na podłączenie przewodu ochronnego więc czy można go wykorzystać do innych celów?
Oto szybki schemat mojego połączenia:

Źródło: elektroda.pl/rtvforum/topic1558744.html


Temat: Oświetlenie ogrodowe sterowane z automatyki bramy
Witam Jeżeli było to nie znalazłem

Chciałbym żeby przy otwieraniu bramy jeżeli jest ciemno zapalało się oświetlenie ogrodowe i gasło po 5 minutach. Siłowniki i automatyka będzie firmy FAAC 414 chciałem wykorzystać wyłącznik zmierzchowy i automat schodowy. Nie wiem za bardzo jak to podłączyć czy najpierw włącznik schodowy czy najpierw automat schodowy. Jeżeli byłaby możliwość to prosiłbym o jakiś prosty schemat. Nie wiem czy jakiś przekaźnik będzie też potrzebny.
Tutaj w razie czego instrukcja od automatyki FAAC http://www.faac.pl/produkty/pdf/414In.pdf
Źródło: elektroda.pl/rtvforum/topic1463521.html


Temat: Podłączenie rolety na dwa włączniki
Witam mam do założenia roletę schemat podłączenia taki jak na rysunku potrzebuję podłączyć ją do dwóch włączników zeby mozna bylo ja otwierac i zamykać z dwoch stron coś na zasadzie działania włącznika schodowego prosze o pomoc dodam jeszcze ze podłączenie w taki sam sposób jak włączników schodowych powoduje blokade rolety


]

Zmień sposób zamieszczania grafiki, w tym dziale jest ogłoszenie którego pewnie nie raczyłeś przeczytać. Popraw pisownie. [Łukasz]
Źródło: elektroda.pl/rtvforum/topic1459804.html


Temat: Oświetlenie w ogrodzie - jak podłączyć
Absolutnie nie możesz tak podłączyć!
Tu mamy przykład spapranej instalacji!
Do wyłącznika schodowego dochodzą trzy przewody i wszystkie te trzy przewody są fazowe! To że ktoś poszedł na skróty i wykorzystał przewód żółto zielony świadczy bardzo negatywnie o całej instalacji!
Uważaj co do czego podpinasz, nie sugeruj się kolorami tylko sprawdzaj!
Przewody od tego obecnego wyłącznika musisz przedłużyć(też trzy żyły) do bramy i tam podłączyć w takiej samej kolejność. Na ścianie w miejscu gdzie obecnie jest wyłącznik schodowy będziesz mógł zamontować wyłącznik krzyżowy, choć nie jest on niezbędny.
Zanim cokolwiek zaczniesz podłączać zrozum zasadę działania wyłącznika schodowego!
tu masz przykładowy opis z rysunkami:
http://www.ajb.com.pl/viewpage.php?page_id=9
Źródło: elektroda.pl/rtvforum/topic1526170.html


Temat: Czujniki ruchu i włącznik czasowy
tak dla ustalenia uwagi: poszukuję rozwiązania które będzie można zastosować w 10 klatkach schodowych. Najprawdopodobniej mamy pracujące - możliwe do wykorzystania automaty schodowe. Proponowany do zastosowania wyłącznik schodowy to raczej rozwiązanie domowe a nie "masowe". Jeśli nawet założyłbym rozwiązanie tego typu to czy przypadkiem przy podłączeniu tego równolegle z automatem nie będzie problemów? Nie wiem na jakiej zasadzie działa taki wyłącznik - czy przypadkiem nie przesuwa jakoś fazy i uzyskam ciekawe efekty wizualne w momencie kiedy dzięki temu włącznikowi oświetlenie będzie załączone i zadziała czujnik ruchu decydując o włączeniu światła wg swoich zasad?

pozdrawiam
Źródło: elektroda.pl/rtvforum/topic1608899.html


Temat: Oswietlenie schodów dwa czujniki ruchu
według mnie najlepiej podłączyć je równolegle tylko czy to zda egzamin
jeśli chodzi Ci o dzieci nie gaszące światła to lepiej zastosować Czasowy wyłącznik schodowy ustawiasz sobie np. na 2 min pstrykasz przycisk kiedy idziesz na dol albo do góry.
Jeśli zaś chodzi o wygodę to można zastosować czujniki ruchu.
W praktyce nie polecam z doświadczenia wiem ze ludzie sobie robią rożne coda z światłem i nie tylko (jeden pan wybudował sobie inteligentny dom nie Bral pod uwagę tylko ze jak siedzi na klopie to mu światło zgaśnie jak się nie będzie ruszał albo, że światło mu się zaświeci w sypialni jak się będzie ruszać podczas snu)

Zdania zaczynamy od dużej litery. [retrofood]
Źródło: elektroda.pl/rtvforum/topic1592305.html


Temat: Wyłącznik schodowy + dodatkowy włącznik, nie krzyżowy
Mam mały problem, w pomieszczeniu jest źródło światła i podłączone do niego 2 wyłączniki schodowe. Do takiego układu chciałem domontować dodatkowe zasilanie załączane z pilota. Zrobiłem to w ten sposób, że dołożyłem przewód do źródła światła i podłączyłem go do gniazda sterowanego pilotem. Efekt był taki, że źródło światła świeci się cały czas i nie reaguje na pilota. Gniazdo i pilot sprawne. Wiem, że coś źle robię, tylko nie wiem co. Możecie naprowadzić mnie jak zrobić tak, aby wszystko dobrze działało.
Źródło: elektroda.pl/rtvforum/topic1680169.html


Temat: Nietypowy (?) sposób podłączenia włącznika schodowego
Witam.
Mam pytanie odnośnie sposobu podłączenia włączników schodowych.
Wszędzie gdzie szukałem, znajdowałem tylko jeden schemat podłączenia.
Ja natomiast podłączyłem owe włączniki wg schematu jak na obrazku.Czy znawcy tematu mogą się wypowiedzieć, czy taki sposób podłączenia jest akceptowalny? Czy może wyniknąć z tego podłączenia jakaś usterka, awaria itp?
Bo wiem, że układ taki działa (sprawdzone empirycznie:)
Źródło: elektroda.pl/rtvforum/topic1685823.html


Temat: Wyłącznik czasowy w układzie schodowym
Mam wyłącznik czasowy który chce wpiąć w układ schodowy tak aby zapalać włącznikiem ( taki jak do dzwonka ) i na piętrze gasić a jak ktoś zapomni to żeby zadziałał wyłącznik czasowy. Wyłącznik ma 3 kable - niebieski N brązowy L i czarny - jak to podłączyć ? Może jakiś schemacik.dzięki z góry
Źródło: elektroda.pl/rtvforum/topic1609175.html


Temat: Wyłącznik czasowy w układzie schodowym

mam wyłącznik czasowy który chce wpiąć w układ schodowy tak aby zapalać włącznikiem ( taki jak do dzwonka ) i na piętrze gasić a jak ktoś zapomni to żeby zadziałał wyłącznik czasowy. Wyłącznik ma 3 kable - niebieski N brązowy L i czarny - jak to podłączyć ? może jakiś schemacik.dzięki z góry
Chyba nie wiesz kolego czego chcesz !
Schodowy posiada w sobie wyłącznik czasowy, po co ci drugi ?
Prawdopodobnie chcesz skasować możliwość zablokowania przełącznika zapałką ?
Bronek
Źródło: elektroda.pl/rtvforum/topic1609175.html


Temat: Podłączenie tablicy na TN-S
Witam!

Dziś wyłączniki różnicowoprądowe należy obligatoryjnie stosować we wszystkich obwodach gniazdowych instalacji domowej. Niezależnie od tego gdzie gniazda są umieszczone.
Poza tym kolego lu106 całkowicie mieszasz pojęcia i nie bardzo wiesz jakich rad udzielasz.

Zastanawiam się tylko nad ewentualną czwartą różnicówka, która by byłą bezpośrednio pod kuchnie, nie ma tam kuchenki 400V.
Jeżeli kuchenka nie będzie przyłączona do sieci za pomocą gniazda wtedy w jej obwodzie wyłącznik RCD nie jest wymagany. Tak jak nie jest wymagany w obwodach innych odbiorników stacjonarnych.

Mogę podłączyć kabel PE do oświetlenia schodowego z innego kontaktu, np od pokoju obok? Przecież Przewód PE ma być obecny na całej długości obwodu. A więc zaczyna się w rozdzielni na szynie PE a kończy w ostatniej oprawie. Również powinien on być doprowadzony do wyłączników nawet gdy nie posiadają one zacisku do jego przyłączenia.

Dziękuję za poprawienie postu. [masonry]
Tego co za cytowałem nie musiałeś poprawiać, sam bym to usunął.
Źródło: elektroda.pl/rtvforum/topic1567598.html